PLAZA ART LOUNGE
UTSTÄLLNING "LÖSA BLAD"
Kaisa Andersson Gozzi – ”Lösa blad"
Som en del av hotellets konstupplevelse är Plaza Art Lounge ett återkommande koncept där olika utställare får ta plats i loungen. Genom vernissager och tillfälliga utställningar skapas en miljö som förändras över tid och varje månad bjuder på nya intryck.
Under juni månad hittar du Kaisa Andersson Gozzi med utställningen ”Lösa blad”.
Om Kaisa Andersson Gozzi
Kaisa Andersson Gozzi är en konstnär baserad i Västerås. Hennes arbete rör sig mellan måleri, illustration och grafiska uppdrag, där färg och form ofta står i centrum.
Vissa verk är mer noggrant uppbyggda, andra har en friare och mer skissartad känsla. Tillsammans skapar de en utställning som rör sig mellan det spontana och det genomarbetade.
Webb: kaisaanderssongozzi.se
Om utställningen
Kaisa Andersson Gozzis utställning ”Lösa blad” visas i Plaza Art Lounge under juni månad. I utställningen visar hon små och stora akrylmålningar tillsammans med mindre verk på papper. Motiven hämtas från det nära och vardagliga – blommor, växter, grönsaker och andra former som får ta plats genom färg, komposition och synliga penseldrag.
Plaza Art Lounge är vårt levande konstkoncept där vi regelbundet bjuder in nya konstnärer att ta plats i vår lounge, vilket gör att det alltid finns något nytt att upptäcka.